אז איך מטפלים בתינוק?!

3 דצמבר, 2019

קירה אברבוך, האחות האחראית בתינוקייה של בייבי ליס, עובדת במלון מיום הקמתו לפני 15 שנים. כמעט שאין שאלה שהיא לא נשאלה על ידי הורים טריים.
במיוחד למען הורים טריים כמוכם, ליקטנו ממנה 13 הנחיות שימושיות לטיפול בתינוק שזה עתה הצטרף לחייכם. הנחיות אלה הן חלק מההדרכה, שהיולדות ובני זוגן מקבלים במהלך שהייתם במלון. לגזור ולשמור!

לבוש – בימים הראשונים לחיי התינוק יותר קר מלאדם המבוגר מפני ששכבת השומן שלו דקה והוא לא בתנועה. עד גיל חודש מומלץ להלביש את התינוק בשתי שכבות, בחלק העליון של הגוף, ובשכבה אחת של מכנס. במידה וכפות רגליו של התינוק קרות, ניתן להוסיף גרביים. בחורף מוסיפים עוד שכבת בגדים חמים – וכובע.

הטמפרטורה בבית – הטמפרטורה המומלצת בבית היא 21 – 23 מעלות צלזיוס. מומלץ להשתמש במדחום, שמותקן בחדרו של התינוק, ולא להסתמך על תחושה. בחורף, מומלץ לחמם את החדר על ידי רדיאטור או מזגן, ומומלץ להשאיר חלון פתוח חלקית לאוורור החדר. החימום עלול לייבש את האוויר ולכן יש לדאוג להוספת לחות באמצעות הצבת קערית מים בחדר. בקיץ יש לקרר את החדר על ידי מזגן או מאוורר שלא מכוונים ישירות למיטת התינוק.

הטיפול בחבל הטבור – את הגדם, שנותר לאחר חיתוך חבל הטבור, יש לנקות עם אלכוהול 70% לפחות שלוש פעמים ביום באמצעות צמר גפן או מקלונים לניקוי אזניים. יש להקפיד על ניקוי הגדם לכל אורכו וגם בחיבור עם עור הבטן. הגדם אמור לנשור מעצמו תוך כשבועיים מהלידה. לאחר נשירתו יש להמשיך לנקות את האזור עם אלכוהול עוד כיומיים שלושה.

החתלה – מומלץ לחתל תינוקות לפני האוכל או בזמן האוכל. לא מומלץ להחליף חיתול אחרי האוכל, כי הפעולה מעירה את הילד ועלולה לגרום לפליטות. אם התינוק יונק, הכי טוב להחליף חיתול במעבר בין שד לשד. אם התינוק ניזון מבקבוק, ניתן להחליף טיטול לפני או בזמן ההאכלה אחרי הגרעפס הראשון. אצל בנים, יש לשים דגש על ניקוי מתחת ומסביב לשק האשכים. אצל בנות, יש להקפיד על ניגוב בכיוון פי הטבעת. מרחו שכבה דקה של המשחה למניעת תפרחת חיתולים בכל החתלה, גם אם אין אודם באזור העכוז. איפה למרוח? התחילו בצדי איבר המין ורדו למטה עד לפי הטבעת וסביבתו.

רחצה – הזמן המומלץ ביותר לרחצת תינוקות הוא שעות הערב. האמבטיה הינה חוויה מרגיעה, ויחד עם זאת היא מעייפת ומרדימה עבור התינוק. לאחר האמבטיה וההאכלה תהיה שנת התינוק רגועה וממושכת יותר. לרחצת תינוק מומלץ להשתמש בשמן אמבט או באל סבון שאינו שורף בעיניים, העשויים מחומרים היפו אלרגניים, המיועדים לתינוקות. טמפרטורת המים המומלצת היא 37 – 36 מעלות. ניתן לבדוק אותה בעזרת מדחום ייעודי או על ידי הכנסת מרפק ההורה למים.

הנקה – תדירות ההנקה נקבעת לפי רצון התינוק – אך לפחות כל שלוש שעות. המדד להנקה מוצלחת הוא כמות השתן והצואה שהתינוק נותן, ושינוי המשקל שלו. בימים הראשונים הרבה נשים מרגישות כאב בפטמות בזמן ההנקה. לרוב העניין מסתדר מעצמו, אך יש מקום להתייעצות עם יועצת הנקה.

האכלה מבקבוק – אם מדובר בתמ"ל, תדירות ההאכלה נקבעת גם כן על פי רצון התינוק, אך לפחות כל ארבע שעות. יש להקפיד על הכנת תמ"ל במדויק על פי הוראות היצרן. כל ציוד שמשתמשים בו להכנת תמ"ל (בקבוקים, פטמות) אמור לעבור סטריליזציה פעם ביממה.

משקל התינוק – יומיים שלושה אחרי הלידה תינוקות נוהגים לרדת במשקל. ירידה מותרת היא עד 10 אחוז ממשקל הלידה. מהיום השלישי או הרביעי, התינוק מתחיל לעלות במשקל ואמור לחזור למשקל הלידה בגיל 10 ימים עד שבועיים. מומלץ לקבוע תור לטיפת חלב כשבוע אחרי השחרור מהמלונית כדי להתחיל את המעקב ההתפתחותי.

טיולים – אין מניעה להוציא תינוק מהבית, אך בימים חמים מומלץ לטייל בשעות הערב או הבוקר – כשפחות חם. בחורף, מוטב לטייל בצהריים, כשחם יחסית. עדיף לטייל עם התינוק בגינות או פארקים מאשר במקומות הומי אדם כמו קניונים כדי להקטין את הסיכוי להידבק במחלות. לא כדאי לטייל תחת אור שמש ישר, עדיף במקומות מוצלים. הטיול תורם להתפתחות התינוק בכך שהוא מספק לו גירויים, מרגיע ומרדים.

השכבה נכונה – השכיבו את התינוק על הגב בזמן השינה, בלילה וביום. אין להשכיב תינוקות לישון על הבטן או על הצד. עם זאת, להשכבת תינוק על הבטן יש חשיבות רבה בהתפתחות השרירים של חגורת הכתפיים והצוואר. יש להשכיב תינוקות על הבטן רק כאשר הם ערים, ובהשגחת מבוגר.

מוצץ – שימוש במוצץ הוא גורם מפחית סיכון למוות בעריסה. עבור תינוקות יונקים, השימוש במוצץ מומלץ מעל גיל 3 – 4 שבועות (לאחר ביסוס ההנקה). מטעמי בטיחות, אין לחבר את המוצץ לבגד של הילד באמצעות שרוך.

שינה – מומלץ להשכיב את התינוק בחדר ההורים, בעריסה או במיטה משלו. השינה במיטת ההורים מעלה את הסיכון לחנק משמיכות, מכריות או מההורים עצמם, שמתהפכים תוך כדי שינה. השינה במיטת ההורה מסוכנת במיוחד כאשר אחד ההורים מאד עייף או משתמש בתרופות הרגעה, תרופות להשראת שינה או תחת השפעת אלכוהול. ניתן להניק, להאכיל ולהרגיע את התינוק במיטת ההורים – אך יש להעבירו למיטתו לצורך השינה.

האווירה בבית – חשוב לשמור על אווירה רגועה במהלך הטיפול בתינוק ולא להילחץ גם כשהוא בוכה. החיים מחוץ לרחם הם חוויה חדשה עבור התינוק. את הטיפול בתינוק מומלץ לבצע בתנועות עדינות, תוך חיוך וליטוף וללוות אותן בדיבור מרגיע בקול שקט. כך יהפוך הטיפול לחוויה משפחתית מהנה לכם ולתינוק.

לא להתבייש לשאול – אף אחת לא נולדה עם מיומנויות של אמא מבטן ומלידה. אורחות בייבי ליס ובני זוגן מקבלים הדרכות מעשיות, ללא תשלום, בזמן שהייתם במלון. נשות המקצוע הטובות בתחומיהן מלמדות את יסודות שפת התינוקות, הנקה נכונה, והטיפול ביילוד.

בבלוג של בייבי ליס תוכלי למצוא כתבות שבדיוק מעניינות אותך, אמא חדשה ומהממת!
אינסטגרם
  • Instagram Image
  • צולם היום בבייבי ליס >>> גם בימים קשוחים אלה, יש נחמה ואושר למראה של משפחה חדשה נוצרת. #תינוק בן יומו מצליח להעלות חיוך, להמיס לב, להשכיח במעט את הדאגות. 
בייבי ליס - אי של שפיות. להזמנות: 03.7770000
.
#לידה #מלוןבייביליס #מלוניתבייביליס #ביתחוליםליס #לידה #הנקה #תינוקחדש #תינוק #baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #הורות #משפחה #לידהקלה  #linux_ii
  • עדכון חשוב ליולדות >>>
🆕
בית החולים ליולדות ליס מאפשר לעבור למלון בייבי ליס שעתיים לאחר הלידה.
בשל היערכות איכילוב למצב הנוכחי, יולדות יוכלו לעבור ישירות מחדר הלידה למלונית, וזאת לאחר קבלת אישור רפואי.
בהתאם לכך, אנו בבייבי ליס ערוכים לקבלת יולדות, מייד אחרי הלידה.
 לידיעתכן, ניתן להגיע למלון גם ללילה אחד בלבד 👶 הולכים לקראתכם: בן הזוג יוכל להצטרף אלייך לשהות במלונית ללא עלות *המלון שומר לעצמו את הזכות לשנות את ההטבה בכל עת.
לפרטים והזמנות: 03.7770000
.
.
#יולדות #לידה #מלוןבייביליס #מלוניתבייביליס #ביתחוליםליס #איכילוב #הנקה #לידהקלה #baby_lis_mommy #baby_lis_mommy #אמאטריה #חדרלידה #לידהקלה
  • יולדת בקרוב? דווקא עכשיו הכי נכון להגיע לבייבי ליס!
השמירה על הבריאות היא הדבר הכי חשוב, ולכן שעתיים בלבד אחרי הלידה כבר תוכלי להיות במקום הכי בטוח עבור תינוקך ועבורך. 
בייבי ליס- אי של שפיות בתקופה מתוחה || ניתן להזמין לילה אחד || לבירורים והזמנות 03.7770000 או באתר www.babylis.co.il
.
.
#מלוניתבייביליס #ללדת #לידה #ביתחוליםליס #הנקה #תשעהירחילידה #תשעהחודשים #baby_lis_hotel #baby_lis_mommy
  • עדכון חשוב ליולדות: בית החולים ליולדות ליס מאפשר לעבור למלון בייבי ליס שעתיים לאחר הלידה.
בשל היערכות איכילוב לקליטת חולי #קורונה, #יולדות יוכלו לעבור ישירות מחדר הלידה ל#מלונית, וזאת לאחר קבלת אישור רפואי.

בהתאם לכך, אנו #בבייביליס ערוכים לקבלת יולדות, מייד אחרי הלידה. לידיעתכן, ניתן להגיע למלון גם ללילה אחד בלבד.
לשאלות נוספות ובירורים ☎️03.7770000
.
.
#baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #מלונית  #ביתחוליםליס #לידה #לידהראשונה #חדרלידה #תשעהירחילידה #מלוניתבייביליס
  • קירה אברבוך, אחות בתינוקיה של מלון בייבי ליס, תמיד אהבה לתת עצה טובה לאורחות לגבי הטיפול ברך הנולד. בזמנים אלה, היא מרגישה שהיא באיזשהו מקום גם תחליף להיעדר דמות הסבתא, שמנועה מלבוא לבקר את היולדת.
"עכשיו ״לדאגות הקבועות״ של ההורים התווספו עוד דאגות הקשורות לווירוס", היא מספרת. "הם לא יכולים לקבל חיבוק ותמיכה מהסבים והסבתות ומהחברים, או לצאת לטיולים בחוץ - ובעצם נותרים די לבד במערכה החדשה. לכן יותר מתמיד חשוב לנו - אנשי הצוות הרפואי של בייבי ליס - שההורים יצאו מאיתנו עם כמה שיותר כלים לטיפול יומיומי בתינוק. ובעיקר חשוב לנו לשמור על רוח טובה כי גם זה יעבור. אני נפרדת מכל אורחת במלונית בתקווה שבלידה הבאה נפגש בשגרה רגועה ובריאה יותר.
איך המצב השפיע על השגרה בתינוקייה? "אנחנו מקפידות שיהיו מעט אנשים בו זמנית בתינוקיה עצמה. בוטלו הדרכות קבוצתיות אז עושים הדרכות אישיות וקטנות. וכמובן יש הקפדה יתרה על נקיון והייגיינה. אם יש משהו מנחם ונורמלי בימים לא פשוטים אלה, זה לראות את האושר שקורן מעיניהם של ההורים הטריים. למרות הדאגות, החרדה והמתח, שמחכים מחוץ לבועת המלונית, הם חווים את הרגש האנושי הזה - שמחה על הולדת תינוק חדש. מודה שזה מחזק גם אותי".
.
#מלונית #מלוניתבייביליס #baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #ביתחוליםליס #לידה #הנקה
המומחים שלנו מדברים
Play Video Play Video Play Video