לאן נעלמה הזוגיות שלי?

25 אוגוסט, 2019

השנה הראשונה לאחר הלידה היא אתגר אמיתי לזוגיות. לילות ללא שינה, צורך בחלוקה מחדש של התפקידים והתחושה שבן או בת הזוג השתנו לפתע – עלולים להביא לערעור היחסים. הפסיכולוגית הקלינית דנה שינדל-פיין מ"עולם ומלואה", המרכז המתקדם לבריאות נפש האישה, מסבירה מהן המלכודות שעומדות בפני בני הזוג – וכיצד תתגברו עליהן.

שני בני זוג באים בברית משותפת, עוברים לשלב ההתפתחותי הבא ובונים באהבה את הקן המשפחתי, באמצעות הגשמה של המשאלה להביא יחדיו ילד לעולם. זה טבעי שהדינמיקה הזוגית תהיה מושפעת מכניסתו של תינוק חדש למשפחה. בפן החיובי עולה תחושת שמחה, אושר והנאה מפירות הזוגיות הממומשת.

ואם זה כל-כך משמח, אז איך יכול להיות שזה כל-כך גם קשה?
א' מתארת: "אחרי הלידה שהייתה ארוכה ומתישה, הגוף היה עייף ולא ייצר חלב, בכל זאת הייתי נחושה להניק. כשהצלחתי, זה היה ממש ניצחון בשבילי. אבל לא היה לי קל. בלילות קמתי כל שעתיים להניק, הייתי גמורה. ב' הציע שנשלב בקבוק, אני לא רציתי לקלקל את ההנקה שכ"כ נאבקתי עליה. הרגשתי סיפוק אבל צברתי חסכי שינה מטורפים ונכון, הוא הציע עזרה אבל הרגשתי שאני מבינה טוב יותר מה התינוק צריך, אז העדפתי לעשות הכל בעצמי. הוא עבד יותר ויותר שעות וכשהיה חוזר בערב כבר הייתי על הקצה. הוא לקח את הזמן לעצמו במקום להיות רגע עם הילד, ולעזור בבית ולא הבין שאני זקוקה לכמה רגעים של שקט עם עצמי. באיזה שהוא שלב אמרתי לו שהוא כמו אורח.."
מדובר בזוג שהגיע לטיפול זוגי לאחר לידת ילדם הראשון. הפסיכולוגית, דנה שינדל פיין, משחזרת כי לדברי האם, היא טבעה בעומס הדרישות הטיפוליות בתינוק ומצאה את עצמה נושאת לבד בעול.

ב' לעומתה הרגיש שהוא נדחק הצידה: "כל מה שהצעתי לא התקבל, היא ילדה, היא הניקה, היא קמה בלילות. איפה היה לי say ? הרגשתי שאני לא יודע איך לעזור, ושאני מיותר. שהכל שונה עכשיו בינינו… לפני כן הייתה הרגשה של ביחד, ופירגנו אחד לשני… מאז הלידה היא עסוקה רק בתינוק, הזניחה את עצמה ואותנו. בסוף די נמאס לי, ממילא אני מיותר, אז פשוט התרחקתי והשקעתי את עצמי בעבודה…"

שינדל-פיין מסבירה שתחושות אלו שכיחות בקרב זוגות שהפכו להורים, שכן מחלוקות הקשורות לטיפול בתינוק, עשויות להוות מקור למריבות, האשמות ומרמור.
אמהות רבות מדווחות על תסכול כיוון שהן חשות אי שיוויון בנטל הטיפול בתינוק ומרגישות מאוד לבד. אך למעשה, אבות רבים מרגישים שנשותיהם אינן סומכות עליהם בכל הקשור לטיפול בתינוק בתקופת הינקות הראשונה והעזרה שהם מציעים אינה טובה מספיק. גם הם מרגישים לבד. וכך נוצר מעגל – האשה היא המטפלת העיקרית, מביעה תסכול ואכזבה כלפי בן-הזוג, והוא מצידו מתרחק ונמנע, דבר שמגביר אצל האישה את תחושת המרמור ואז מתעצמת ההתרחקות וההימנעות של הגבר..
תופעה זאת מאד רווחת אצל זוגות אחרי לידה, שלא יודעים איך לחלק ביניהם את המשאבים ואיך להיעזר ולהיתמך זה בזו.
הרבה נשים לא נותנות לאב להחליף חיתול.

שינדל-פיין: "אחד המשתנים שנמצאו במחקרים כתורמים לרווחה הזוגית, היא אכן המעורבות של האב בטיפול. זה מצריך דיאלוג מתמשך ותיאום ציפיות בין בני הזוג. בטיפול הזוגי אני מעודדת את ההורים הטריים לבנות מעורבות משותפת המתאימה לשניהם, בפעולות הקשורות לטיפול בתינוק ובמטלות הבית. זה לא מוכרח להתנהל על-פי חלוקת תפקידים ג'נדריאלית מסורתית או על-פי עקרון השיויון בנטל, אלא צריך להתאים לתפיסת העולם ולצרכיו הספציפיים של שני בני-הזוג".
אז ההורות תופסת את המקום לזוגיות..
"כשנולד תינוק יש תחושה של אחריות גדולה, שלעיתים מלווה בדאגות ואף חרדות סביב ההורות ולכן זה אך טבעי שמרבית המשאבים הטכניים והרגשיים מתועלים לטיפול בו. הדבר הראשון שנדחק הצדה זה הזוגיות, מתוך הנחה שהיא תתחזק את עצמה. בראש סדר העדיפויות נמצאות הדאגה והמושקעות בתינוק, אבל חשוב להפנות משאבים לחזק את הקשר הזוגי וליצור קרבה ואינטימיות מחדש – וזה בהחלט לא קל ודורש עבודה. אם בני הזוג לא מנהלים דיאלוג ביניהם, עשויים להצטבר טינה וכעס שבאים לידי ביטוי בהתרחקות והימנעות זה מזו".

שינדל-פיין מציעה 5 טיפים שיעזרו לכם לחזק את הזוגיות לאחר הלידה:

  1. לצאת לדייט קבוע. אמנם "אין זמן לנשום" אבל השקעת זמן איכות בזוגיות, אפילו שעה שבועית, הוא כמו דלק שממלא מצברים.
  2. לנהל שיח של הקשבה הדדית לצרכים ולרגשות. לפעמים אנחנו מצפים שבן/ בת הזוג יבינו אותנו מבלי שנצטרך לדבר. זוהי טעות נפוצה, ואחד הדברים הראשונים ששמים עליו דגש בטיפול פסיכולוגי בכלל ובטיפול זוגי בפרט.
  3. תיאום ציפיות – לחלק את המטלות מראש תוך התאמה לצרכים האישיים, ולשמור על גמישות בהתאם לנסיבות.
  4. עידוד האבות למעורבות.
  5. לא להתבייש לבקש עזרה ותמיכה מהסביבה הקרובה. ככל שמערכת התמיכה חזקה יותר, כך גם ההסתגלות ללחצי ההורות תהיה טובה יותר.

החוויה הזוגית מתחילה בבייבי ליס
אחת הדרכים להקל על בני הזוג ליצור שיוויון בטיפול בתינוק ולשמור על שלהבת הזוגיות מתחילה בבייבי ליס. תפיסת העולם של המלונית היא שבני הזוג נושאים בנטל יחדיו, שאיחוד הכוחות שלהם פועל בהרמוניה כשהם עובדים ביחד לטובת אותה מטרה. נטלי הורביץ, מנכ"לית בייבי ליס: "פעם היה נהוג לציין לשבח בעל שעוזר לאשתו. זאת תפיסה שכבר אין לה מקום בימינו. אני מאמינה שאף צד אינו "עוזר" לצד השני. האם והאב שווים זו לזה בטיפול בתינוק, באחריות לבריאותו ולתזונתו ובהשגחה עליו.
"מתוך הנחה זו, החדרים במלונית בנויים כך שהאב יתפוס את מקומו הטבעי לצד היולדת. הוא מתאכסן במלונית יחד איתה. הוא מוזמן להאזין להדרכות שניתנות על ידי אנשי מקצוע כמו איך לטפל בתינוק ואיך להבין מה התינוק צריך לפי הצלילים שהוא מפיק. חוץ מעניין ההנקה, אנחנו נותנים את אותם הכלים לאב הטרי כמו לאם הטריה.
"החוויה הזוגית מתחילה במלונית, ולכן כל כך חשוב, למען הצלחת מערכת היחסים, שכבר כאן נעניק לבני הזוג לא רק כלים מעשיים אלא גם זמן איכות זה עם זו: הם יכולים להשאיר את התינוק בתינוקייה, שמאוישת 24 שעות ביממה, ולהיות זה עם זו. זה מאד חשוב כבר מההתחלה להבין שחוץ ממשפחה, יש כאן גם זוגיות שצריך לטפח ולשמר. מוטב להשקיע בזוגיות מייד עם המעבר למשפחה אשר לנסות לתקן את מה שהשתבש כמה חודשים מאוחר יותר".

בבלוג של בייבי ליס תוכלי למצוא כתבות שבדיוק מעניינות אותך, אמא חדשה ומהממת!
אינסטגרם
Instagram did not return a 200.
המומחים שלנו מדברים
Play Video Play Video Play Video