עשר עובדות על התפתחות התינוק

10 דצמבר, 2019

אמונות רווחות על תינוקות יש כל כך הרבה, שקשה להורים טריים לדעת מה מהן מבוסס על אמת ומה לא. ד"ר רונלה מרום, מנהלת יחידת היילודים והפגים באיכילוב ורופאת היילודים של מלון בייבי ליס, עם עשרה דברים שחשוב שתדעו על יילודים.

 

  1. אנחנו ממליצים על הנקה מלאה עד גיל חצי שנה לכל הפחות. הוכח במחקרים שתינוקות יונקים הם בעלי שכיחות נמוכה יותר למחלות זיהומיות של מערכת העיכול, מחלות זיהומיות של דרכי הנשימה, דלקות חוזרות של האוזן התיכונה וזיהומים של דרכי השתן. גם שכיחות האשפוזים של תינוקות יונקים עד גיל שנה נמוכה יותר בהשוואה לתינוקות שאינם יונקים, עובדה שמצביעה על כך שאם הם חולים במחלות זיהומיות, המחלות פחות חמורות.

2. בזמן הלידה היילוד מאד רגיש לאור בהיר. אפשר לראות שאישוניו צרים כדי לאפשר כניסה מווסתת של האור. התינוק יכול לראות מייד אחרי הלידה, אבל הראייה שלו מטושטשת, משום שהראייה המרכזית עדיין לא מפותחת. היא מתפתחת בשבועות שאחרי הלידה. בסביבות גיל חודש היילוד כבר יכול לכוון מבט מפוקס לעבר מי שמולו. הוא יכול גם לראות את הסביבה, אך מתעניין יותר בעצמים שקרובים אליו שכן אותם הוא רואה בבהירות רבה יותר.

3. מבחינה התפתחותית, תינוק אינו חייב תמיכה של הליכונים על מנת ללמוד ללכת. כשהם נעזרים בהליכון, התינוקות אינם יכולים לראות את כפות רגליהם והם עלולים להיקלע לסכנות כמו נפילות. בנוסף, ההליכון מעודד תינוקות ללכת עוד לפני שיש להם את הכישורים הדרושים לכך – כלומר שרירים שפועלים כפי שהם אמורים לפעול.

4. רוב התינוקות לא מוכנים לאכילת מוצקים לפני גיל ארבעה חודשים. אם התינוק עבר את גיל חצי שנה וממאן לאכול מכפית שמוגשת לו – הוא כנראה לא בשל לכך עדיין, ואין שום צורך להילחץ. כמו שלא כל התינוקות מתחילים ללכת באותו גיל, לא כולם מתחילים לאכול מוצקים באותו גיל.

5. הורים מרבים לשאול אם צבע העיניים של היילוד בזמן הלידה יישאר גם לשאר החיים. לא ניתן להשיב על שאלה זו עד שהילד לפחות בן שנה. כשמדברים על צבע העין, אנחנו מדברים על הקשתית, שהיא הטבעת השרירית שסובבת את האישון ואחראית על כמות האור שנכנסת לעין. הקשתית משתנה עם ההתפתחות שלה, שיכולה להסתיים בגיל שנה. צבע הקשתית, כמו צבע השיער וצבע העור, תלוי בחלבון שנקרא מלאנין, שמופרש מתאי המלאנוציטים. כשתינוק נולד, עיניו בדרך כלל אפורות או כחולות והתאים שנחשפו לחושך כל ההיריון נחשפים פתאום לאור ומתחילים להפריש מלאנין. אם הם מפרישים מעט מלאנין צבע העיניים יהיה כחול. אם הם מפרישים יותר מלאנין צבע העיניים יהיה אגוז ירקרק. בהפרשה מרובה, הצבע המתקבל יהיה חום עד שחור. בגלל שלוקח שנה עד שהמלאנוציטים מסיימים את הפעולה הזאת אי אפשר לקבוע את צבע העיניים סמוך ללידה.

6. בכי מופרז מצביע על כך שיש בעיה חמורה. כשתינוק בוכה ובוכה זה לא אומר בהכרח שהוא חולה או סובל מכאב. הוא אינו יכול לדבר והוא רוב הזמן פסיבי, כך שהדרך שלו לבטא את עצמו היא באמצעות בכי. בדרך כלל הבכי נועד להודיע שלא נוח לו או שהוא רוצה משהו. אם לתינוק אין חום, אם נשימתו נינוחה, אם צבעו ורדרד, אם הוא מניע בחופשיות את ידיו ואת רגליו ואם הוא נרגע עם ערסול או עם האכלה – סביר להניח שהוא אינו חולה.

7. אין עדות מדעית לכך שצעצועים מורכבים תורמים לפיתוח האינטליגנציה של התינוק. אני לא רומזת שאין תועלת בצעצועים, אך הגורם המכריע הוא כיצד התינוק משחק – ולא עם מה הוא משחק. משחק עם כף וסיר יכול למלא את אותו תפקיד בפיתוח המיומנויות המוטוריות של התינוק בדיוק כמו צעצוע יוקרתי, שרכשתם במיטב כספכם. חמשת החושים של התינוק עדיין מתפתחים, כך שמה שהוא לומד זה למשש, להריח, לראות ולשמוע.

8. כשלתינוק יש התקפי גזים, המכונים בשפה המקצועית קוליק, מדובר על התכווצויות של המעי, שגורמות לכאב חד. כאב זה מגיע בגלים, יותר שכיח בערב (אבל לא בהכרח) ורוב התינוקות סובלים ממנו. לרפואה עדיין לא ברור מה המנגנון, שגורם לכיווצי המעי, אך מוסכם כי זו תופעה חולפת. במקרים שהתינוק סובל מאד יש להביאו לרופא יילודים כדי שיתרשם מחומרת התופעה וישקול שינוי תזונתי אין הוכחות חד משמעיות לקיומו של טיפול יעיל לקוליק רגיל.

9. רבים סבורים שלא כדאי לצאת עם תינוק בן יומו מהבית. אני אומרת שאין שום מניעה לצאת מהבית. אנחנו צריכים לשמור על התינוק מהידבקות מזיהומים לפחות בחודשיים הראשונים לחייו. זיהומים מועברים על ידי בני אדם דרך נשימה ומגע, ולכן יותר חשוב להקפיד שכמה שפחות אנשים יתעסקו עם התינוק ויהיו אתו בחלל סגור קטן.

10. הורים חושבים שתינוק שמפתח שיניים בהכרח אמור גם להעלות את חום גופו. לא הוכח שיש קשר בין הדברים. חום הוא בדרך כלל סמן למחלה זיהומית וצמיחת שיניים היא תופעה התפתחותית תקינה שאיננה גורמת לעליית חום גוף. אם מדובר בכאב משמעותי יש לשקול מתן תרופה בייעוץ רפואי.

בבלוג של בייבי ליס תוכלי למצוא כתבות שבדיוק מעניינות אותך, אמא חדשה ומהממת!
אינסטגרם
  • Instagram Image
  • צולם היום בבייבי ליס >>> גם בימים קשוחים אלה, יש נחמה ואושר למראה של משפחה חדשה נוצרת. #תינוק בן יומו מצליח להעלות חיוך, להמיס לב, להשכיח במעט את הדאגות. 
בייבי ליס - אי של שפיות. להזמנות: 03.7770000
.
#לידה #מלוןבייביליס #מלוניתבייביליס #ביתחוליםליס #לידה #הנקה #תינוקחדש #תינוק #baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #הורות #משפחה #לידהקלה  #linux_ii
  • עדכון חשוב ליולדות >>>
🆕
בית החולים ליולדות ליס מאפשר לעבור למלון בייבי ליס שעתיים לאחר הלידה.
בשל היערכות איכילוב למצב הנוכחי, יולדות יוכלו לעבור ישירות מחדר הלידה למלונית, וזאת לאחר קבלת אישור רפואי.
בהתאם לכך, אנו בבייבי ליס ערוכים לקבלת יולדות, מייד אחרי הלידה.
 לידיעתכן, ניתן להגיע למלון גם ללילה אחד בלבד 👶 הולכים לקראתכם: בן הזוג יוכל להצטרף אלייך לשהות במלונית ללא עלות *המלון שומר לעצמו את הזכות לשנות את ההטבה בכל עת.
לפרטים והזמנות: 03.7770000
.
.
#יולדות #לידה #מלוןבייביליס #מלוניתבייביליס #ביתחוליםליס #איכילוב #הנקה #לידהקלה #baby_lis_mommy #baby_lis_mommy #אמאטריה #חדרלידה #לידהקלה
  • יולדת בקרוב? דווקא עכשיו הכי נכון להגיע לבייבי ליס!
השמירה על הבריאות היא הדבר הכי חשוב, ולכן שעתיים בלבד אחרי הלידה כבר תוכלי להיות במקום הכי בטוח עבור תינוקך ועבורך. 
בייבי ליס- אי של שפיות בתקופה מתוחה || ניתן להזמין לילה אחד || לבירורים והזמנות 03.7770000 או באתר www.babylis.co.il
.
.
#מלוניתבייביליס #ללדת #לידה #ביתחוליםליס #הנקה #תשעהירחילידה #תשעהחודשים #baby_lis_hotel #baby_lis_mommy
  • עדכון חשוב ליולדות: בית החולים ליולדות ליס מאפשר לעבור למלון בייבי ליס שעתיים לאחר הלידה.
בשל היערכות איכילוב לקליטת חולי #קורונה, #יולדות יוכלו לעבור ישירות מחדר הלידה ל#מלונית, וזאת לאחר קבלת אישור רפואי.

בהתאם לכך, אנו #בבייביליס ערוכים לקבלת יולדות, מייד אחרי הלידה. לידיעתכן, ניתן להגיע למלון גם ללילה אחד בלבד.
לשאלות נוספות ובירורים ☎️03.7770000
.
.
#baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #מלונית  #ביתחוליםליס #לידה #לידהראשונה #חדרלידה #תשעהירחילידה #מלוניתבייביליס
  • קירה אברבוך, אחות בתינוקיה של מלון בייבי ליס, תמיד אהבה לתת עצה טובה לאורחות לגבי הטיפול ברך הנולד. בזמנים אלה, היא מרגישה שהיא באיזשהו מקום גם תחליף להיעדר דמות הסבתא, שמנועה מלבוא לבקר את היולדת.
"עכשיו ״לדאגות הקבועות״ של ההורים התווספו עוד דאגות הקשורות לווירוס", היא מספרת. "הם לא יכולים לקבל חיבוק ותמיכה מהסבים והסבתות ומהחברים, או לצאת לטיולים בחוץ - ובעצם נותרים די לבד במערכה החדשה. לכן יותר מתמיד חשוב לנו - אנשי הצוות הרפואי של בייבי ליס - שההורים יצאו מאיתנו עם כמה שיותר כלים לטיפול יומיומי בתינוק. ובעיקר חשוב לנו לשמור על רוח טובה כי גם זה יעבור. אני נפרדת מכל אורחת במלונית בתקווה שבלידה הבאה נפגש בשגרה רגועה ובריאה יותר.
איך המצב השפיע על השגרה בתינוקייה? "אנחנו מקפידות שיהיו מעט אנשים בו זמנית בתינוקיה עצמה. בוטלו הדרכות קבוצתיות אז עושים הדרכות אישיות וקטנות. וכמובן יש הקפדה יתרה על נקיון והייגיינה. אם יש משהו מנחם ונורמלי בימים לא פשוטים אלה, זה לראות את האושר שקורן מעיניהם של ההורים הטריים. למרות הדאגות, החרדה והמתח, שמחכים מחוץ לבועת המלונית, הם חווים את הרגש האנושי הזה - שמחה על הולדת תינוק חדש. מודה שזה מחזק גם אותי".
.
#מלונית #מלוניתבייביליס #baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #ביתחוליםליס #לידה #הנקה
המומחים שלנו מדברים
Play Video Play Video Play Video