תכניסי את עצמך לרשימת הדברים שאת צריכה לעשות אחרי הלידה!

12 ינואר, 2020

כשמדריכת הורים הופכת לאמא בפעם השלישית, היא כבר יודעת מה טוב לה. שאלנו את דפנה יודפת מה עזר לה בהתמודדות עם הילדים.

זמן קצר לפני לידת ילדה השלישי, דפנה יודפת, מדריכת הורים ומנחת קבוצות הורים מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך, נזכרת בתקופה שאפפה את הלידה הקודמת, לפני כשלוש שנים. "הרבה חששות ליוו אותי באותה עת", היא מתוודה. "שאלתי את עצמי איך הבן הבכור יקבל את זה שמצטרפת אליו אחות, את זה שכבר לא תהיה לו בלעדיות. אני הקטנה מבין ארבעת ילדיהם של הוריי, כך שמעולם לא חוויתי מה זה לקבל אח חדש".

דפנה גייסה את הכלים המקצועיים שברשותה כדי להתמודד עם הסיטואציה בצורה מיטבית. "איתי היה בן שנתיים וארבעה חודשים בזמן הלידה. שוחחנו על הנושא, קראנו ספרים ואיפשרנו לו להביע כל רגש. גם חוסר שביעות רצון מהמצב הוא תחושה לגיטימית. הייתי באמפתיה גם לרגשות הפחות מתוקים. לדוגמה, היה לו קשה בתקופה שאחרי הלידה עם העובדה שאני לא פנויה אליו כבעבר ויש צורך להתחשב בעוד צרכים בבית".

איך התמודדת עם זה?

"אפשרתי לו להיות שותף, תורם ומשמעותי. רציתי שהוא יבין שהוא ממש נחוץ לי והוא יכול לבחור – הוא לא חייב – אם הוא רוצה להיות שותף. הוא היה עומד לידי ומקלח, הוא זרק חיתולים משומשים לפח, הוא הגיש מוצץ. במקביל, דאגתי לזמן איכות איתו אחת על אחד, שהוא ידע עליו מראש. לדוגמה, תכננו שאחר הצהריים, זה זמן טיטי-אמא, שבו נעשה משהו שחביב עליו. ההנחה שלי הייתה שכשהוא מקבל את תשומת הלב שהוא זקוק לה הוא לא יצטרך לדרוש אותה בדרכים פחות נעימות – לו ולי".

לקראת לידה שנייה או שלישית, מה חשוב שהאמא תדע?

"שלילדים הגדולים יש צורך פסיכולוגי טבעי. אני מאמינה כי התנהגות היא שפה ואם ילד מתנהג בדרך לא נאותה, שיוצרת אצלנו כהורים תסכול, כעס, אכזבה, זה בגלל שהוא כרגע זקוק ל'מסכת החמצן' שלו. הוא לא עושה כרגע נגדי אלא בעד עצמו, כדי לחוש עם עצמו יותר טוב . אנחנו, כהורים, לא יכולים לנתק את מסיכת החמצן הזאת עם הגעתו לעולם של ילד נוסף.

התפקיד ההורי שלנו הוא להמשיך לדאוג להזנה נפשית ורגשית בצורה יצירתית ומודעת, וזה מאתגר! כהורים מובילים ומנהיגים – ולא נגררים – אנחנו צריכים לייצר את בועות האוויר האלה לאורך השבוע, שמאפשרות לילד להיטען בזמן איכות, בתחושה שהוא משמעותי ובעל ערך בבית. כשאח או אחות חדשים מצטרפים למעגל המשפחה, מקומם של הילדים הגדולים מתערער וזה עלול 'לכאוב להם' בתחושת השייכות, מה שיכול להוליד 'התנהגות דווקאית'".

חלק חשוב בתהליך ההתמודדות עם הילדים קורה במלונית, כשהם פוגשים לראשונה את האח/ות החדש/ה. "עוד לפני הלידה של נועה, הכנו את איתי לכך שאחרי הלידה הוא יפגוש אותנו במלונית, שבה גם הוא היה כשהוא נולד. הכנו אותו לכך שהוא יבוא לבקר אותנו והאחות תחכה לפגוש את האח הגדול שלה.

התיווך של המציאות החדשה מתחיל במלונית. "התינוקת הייתה בעריסה ואני התפניתי אל איתי. הושבתי אותו עליי ואת התינוקת עליו, כך שהוא יוכל ללטף ולחבק ולהרגיש שהיא שלנו. בנוסף, הכנתי בתיק הלידה מתנה קטנה, שלקחתי איתי למלונית, שחיכתה ליום המפגש בין האחים. הפגישה ביניהם במלונית הייתה מאד מרגשת. מעולם לא ראיתי את איתי כה נרגש. הוא התפעם: זאת האחות שלי! והגשתי לו מתנה קטנה מאחותו שרק הגיעה לעולם".

למה דווקא מתנה? יש כאלה שיאמרו שזה משהו חומרי.

"נכון, אבל בואו לא נשכח שהתינוק מקבל הרבה מתנות לאחר הלידה וזה חלק מהתרבות שבה אנו חיים. הרעיון הוא לא לשכוח את האח הבכור ושהמתנה תהיה סימלית ביותר, משהו קטן שנשמר איתו ושהגיע מהאחות. ילדים בגיל הרך מבינים יותר טוב מעשים ודברים נוכחים מאשר דיבורים ורציתי שיהיה משהו שיילך איתו ביומיום, שיזכיר לו ערכים שהיה חשוב לנו לתווך לו כמו שותפות, התחלקות וחשיבה על האחר. המתנה שבחרתי הייתה מנשא לבובות, ממש כמו שלי, אבל בדגם מוקטן. הרעיון הוא שהילד יחשוב שהאחות חשבה עליו ושהוא משמעותי בעבורה".

למה בחרת לעבור למלונית?

"בשביל עצמי. על פי האג'נדה שלי כשתינוק נולד נולדת גם אם. כמו שלתינוק יש צרכים גם לי יש צרכים, מה שאנחנו כחברה לא תמיד נותנים לו מקום. התקופה שאחרי הלידה היא תקופה תפעולית, שמאד מרוכזת בצרכים הרבים של התינוק. לי היה חשוב, בהגעה למלונית, להתחשב גם בצרכים שלי: כניסה רכה להורות. פינוק ליולדת, בימים שאחרי הלידה, זו לא מילה גסה. צריך לישון כמו שצריך, לאכול כמו שצריך, ואם באים לבקר – אני לא צריכה לארח בבית. אפשר להגיד שזה מעבר רגוע יותר בין בית החולים לבית. זו השתהות לרגע לפני שמתחילים את ההתמודדות העצמאית בבית. בלידה הקודמת ובנוכחית בחרתי שהילדים ישנו בבית מתוך מחשבה רגע על עצמי. ידעתי שאם הם יהיו איתנו, זה יהיה מאמץ בעבורי. מאמץ זה הוא אפשרי, אבל בחרתי רגע להתפנות לעצמי".

איפה מומלץ להשאיר את הילדים?

"חשוב שהם ימשיכו בשגרה שלהם, תוך תיווך המציאות החדשה. במקרה שלנו, הילדים היו אצל סבא וסבתא, אצלם הם מרגישים בבית. הם המשיכו ללכת לגן ובאו לבקר אותנו במלונית כל יום אחר הצהרים".

כששאלנו את דפנה אם יש לה עוד טיפים להורים בסיבוב השני או השלישי, היה חשוב לה להדגיש שבין אם מדובר בלידה ראשונה או עשירית, "מה שמאפיין את הימים שאחרי הלידה, הוא מעין "ירח דבש", שמתפתח בין התינוק לבין האם. בשלושת הימים הראשונים, התינוק בדרך כלל צמוד לאם. כאן חשוב לזכור שזה רק כרגע, רק עכשיו, ושלאבא יש תפקיד משמעותי מעצם הנוכחות, הזמינות והפניות שלו ליולדת ולתינוק. כיולדת, אני ממליצה לתת לאב להיות שותף החל מהטיפול הראשוני ביילוד, לאפשר לו להרגיש משמעותי גם אם כרגע זה לא הוא שדבוק לתינוק".

מה את ממליצה לאב הטרי?

"לפרגן, קודם כל. זה לא מובן מאליו ללדת. ולעזור מתוך הבנה שאתה באמת משמעותי כשאתה מעורב. במלונית, בעלי ואני הלכנו לכל ההדרכות ביחד מתוך חוויה שרגע לפני שאנחנו יוצאים אל העולם הגדול, יש לנו הזדמנות לקבל כלים שיעזרו לנו. כאמא וכבת זוג, אני לא רוצה לקחת את הבלעדיות על הטיפול השוטף בתינוק והיה לי חשוב ששנינו כצוות, כבר מראשית ההורות, נראה בהורות שותפות, וזה מתחיל עוד במלונית".

באתר של דפנה תוכלו למצוא טיפים מועילים לאמא הטריה ולאבא החדש.

www.dafnayodfat.com

בבלוג של בייבי ליס תוכלי למצוא כתבות שבדיוק מעניינות אותך, אמא חדשה ומהממת!
אינסטגרם
  • Instagram Image
  • צולם היום בבייבי ליס >>> גם בימים קשוחים אלה, יש נחמה ואושר למראה של משפחה חדשה נוצרת. #תינוק בן יומו מצליח להעלות חיוך, להמיס לב, להשכיח במעט את הדאגות. 
בייבי ליס - אי של שפיות. להזמנות: 03.7770000
.
#לידה #מלוןבייביליס #מלוניתבייביליס #ביתחוליםליס #לידה #הנקה #תינוקחדש #תינוק #baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #הורות #משפחה #לידהקלה  #linux_ii
  • עדכון חשוב ליולדות >>>
🆕
בית החולים ליולדות ליס מאפשר לעבור למלון בייבי ליס שעתיים לאחר הלידה.
בשל היערכות איכילוב למצב הנוכחי, יולדות יוכלו לעבור ישירות מחדר הלידה למלונית, וזאת לאחר קבלת אישור רפואי.
בהתאם לכך, אנו בבייבי ליס ערוכים לקבלת יולדות, מייד אחרי הלידה.
 לידיעתכן, ניתן להגיע למלון גם ללילה אחד בלבד 👶 הולכים לקראתכם: בן הזוג יוכל להצטרף אלייך לשהות במלונית ללא עלות *המלון שומר לעצמו את הזכות לשנות את ההטבה בכל עת.
לפרטים והזמנות: 03.7770000
.
.
#יולדות #לידה #מלוןבייביליס #מלוניתבייביליס #ביתחוליםליס #איכילוב #הנקה #לידהקלה #baby_lis_mommy #baby_lis_mommy #אמאטריה #חדרלידה #לידהקלה
  • יולדת בקרוב? דווקא עכשיו הכי נכון להגיע לבייבי ליס!
השמירה על הבריאות היא הדבר הכי חשוב, ולכן שעתיים בלבד אחרי הלידה כבר תוכלי להיות במקום הכי בטוח עבור תינוקך ועבורך. 
בייבי ליס- אי של שפיות בתקופה מתוחה || ניתן להזמין לילה אחד || לבירורים והזמנות 03.7770000 או באתר www.babylis.co.il
.
.
#מלוניתבייביליס #ללדת #לידה #ביתחוליםליס #הנקה #תשעהירחילידה #תשעהחודשים #baby_lis_hotel #baby_lis_mommy
  • עדכון חשוב ליולדות: בית החולים ליולדות ליס מאפשר לעבור למלון בייבי ליס שעתיים לאחר הלידה.
בשל היערכות איכילוב לקליטת חולי #קורונה, #יולדות יוכלו לעבור ישירות מחדר הלידה ל#מלונית, וזאת לאחר קבלת אישור רפואי.

בהתאם לכך, אנו #בבייביליס ערוכים לקבלת יולדות, מייד אחרי הלידה. לידיעתכן, ניתן להגיע למלון גם ללילה אחד בלבד.
לשאלות נוספות ובירורים ☎️03.7770000
.
.
#baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #מלונית  #ביתחוליםליס #לידה #לידהראשונה #חדרלידה #תשעהירחילידה #מלוניתבייביליס
  • קירה אברבוך, אחות בתינוקיה של מלון בייבי ליס, תמיד אהבה לתת עצה טובה לאורחות לגבי הטיפול ברך הנולד. בזמנים אלה, היא מרגישה שהיא באיזשהו מקום גם תחליף להיעדר דמות הסבתא, שמנועה מלבוא לבקר את היולדת.
"עכשיו ״לדאגות הקבועות״ של ההורים התווספו עוד דאגות הקשורות לווירוס", היא מספרת. "הם לא יכולים לקבל חיבוק ותמיכה מהסבים והסבתות ומהחברים, או לצאת לטיולים בחוץ - ובעצם נותרים די לבד במערכה החדשה. לכן יותר מתמיד חשוב לנו - אנשי הצוות הרפואי של בייבי ליס - שההורים יצאו מאיתנו עם כמה שיותר כלים לטיפול יומיומי בתינוק. ובעיקר חשוב לנו לשמור על רוח טובה כי גם זה יעבור. אני נפרדת מכל אורחת במלונית בתקווה שבלידה הבאה נפגש בשגרה רגועה ובריאה יותר.
איך המצב השפיע על השגרה בתינוקייה? "אנחנו מקפידות שיהיו מעט אנשים בו זמנית בתינוקיה עצמה. בוטלו הדרכות קבוצתיות אז עושים הדרכות אישיות וקטנות. וכמובן יש הקפדה יתרה על נקיון והייגיינה. אם יש משהו מנחם ונורמלי בימים לא פשוטים אלה, זה לראות את האושר שקורן מעיניהם של ההורים הטריים. למרות הדאגות, החרדה והמתח, שמחכים מחוץ לבועת המלונית, הם חווים את הרגש האנושי הזה - שמחה על הולדת תינוק חדש. מודה שזה מחזק גם אותי".
.
#מלונית #מלוניתבייביליס #baby_lis_mommy #baby_lis_hotel #ביתחוליםליס #לידה #הנקה
המומחים שלנו מדברים
Play Video Play Video Play Video