אי של שפיות בתקופה מאתגרת

14 מאי, 2020

את מה שעברו עובדות בייבי ליס בתקופת הקורונה הן יזכרו כדי לספר לנכדים. עכשיו, כשהמתח ירד, הן מתפנות לתאר כיצד מלון היולדות המשיך להיות מקום בטוח לאימהות טריות גם תחת אימת מגיפה עולמית.

המראה היומיומי של ההורים החדשים שגומעים בבטחה את מאה המטרים, שמובילים מבית החולים איכילוב אל מלון היולדות בייבי ליס, השתנה דרמטית בתקופת הקורונה.
במקום המחזה הרגיל, של אבא ואמא מרוגשים ומאושרים, שנושאים מבטים מאוהבים וגאים אל העולל החדש, ראו עובדות דלפק הקבלה של בייבי ליס, זוגות מהוססים, שפוסעים לתוך המלון כשהם נראים יותר במנוסה ממחלה מאשר ברגעים מתוקים של חופשה. על השמחה האפילה דאגה.
כל מי שילדה במרץ, אפריל ומאי 2020 זוכרת את תחושת החיפזון הזו, השאיפה לעזוב את בית החולים מהר ככל האפשר. הנהלת בית החולים ליולדות החליטה לאשר את המעבר למלון במהירות חסרת תקדים: ישירות מחדר הלידה.
"ראיתי את הבהלה בעיניים של כל יולדת שעברה אלינו", נזכרת מנהלת המלון, סיגל בקר. "הדבר הראשון שרציתי לעשות היה לחבק את האורחת, זה היה האינסטינקט האימהי שלי. אבל הזכרתי לעצמי שזה אסור בימים אלה. ידעתי שאם לא חיבוק, אז לפחות מגיע לה חיוך. אבל אי אפשר היה לראות את הבעת פניי מבעד למסכה. נשאר לי רק לשוחח איתה בסבלנות ובטון רגוע, לענות על כל השאלות ולתת לה להבין שאני – וכל הצוות – כאן בשבילה".

במה זה שונה מהרגיל?

"אנחנו תמיד אדיבות ומסבירות פנים, אבל הפעם ממש הרגשנו שמוטלת עלינו אחריות נוספת, שאנחנו בקו החזית, שאין לאורחת במי להיאחז חוץ מבנו. בשגרה, האורחת עטופה בהגנה של אמה, אחותה, חמותה או חברותיה. בימי הקורונה, כל התמיכה הזאת התפוגגה. ידענו שאנחנו צריכות להיות לא רק נותנות שירות אלא מעבר לכך. להיות קצת הסבתא, שכל כך חסרה, קצת החברה הכי טובה שיודעת מה נכון לומר כדי לחזק".
כחלק משינוי הנהלים ביולדות ליס, בית החולים אפשר ליולדת לצרף אליה רק מלווה אחד שיהיה איתה בחדר הלידה. דילמה זו גרמה לתסכול. "הייתי צריכה לבחור מי יחזיק לי את היד בחדר הלידה: בעלי או אמא שלי", נזכרת נעה, שילדה את בתה הבכורה בתחילת אפריל. "זו הייתה בחירה קשה מפני מצד אחד בעלי ואני עברנו ביחד את קורס ההכנה ללידה והתכוננו כבר לעבוד כצוות בזמן הלידה. הוא ידע מה הוא צריך לעשות, ואני ידעתי למה לצפות ממנו. אבל עבור אמא שלי, הולדת הנכד הראשון הייתה חוויה שהיא חיכתה וציפתה לה, וידעתי שכמי שמכירה אותי הכי טוב בעולם היא יודעת בדיוק מה לומר כדי לחזק אותי ברגעים של משבר. בסופו של דבר, בחרתי בבעלי, היות שאמא שלי יותר קרובה לקבוצת גיל הסיכון – ונאלצתי לבשר לה שהיא לא יכולה לבוא. קשה לי לומר מי מאיתנו התאכזבה יותר: היא או אני".
נעה הרגישה הקלה כשהתברר לה שבבייבי ליס מתאפשרת כניסת יותר ממבקר אחד. אמנם הביקורים התקיימו רק בחדרים – לא בלובי – אבל הורשתה כניסת קרובי משפחה מדרגה ראשונה, כך שהסבתא הנרגשת זכתה בהזדמנות להתוודע לנכדתה כמה שעות לאחר הלידה וזה היה פיצוי הולם על האכזבה.
בזמן שמלונות אחרים נסגרו, בייבי ליס נאבק לעמוד בהבטחתו ליולדות להיות שם לצדן רגע אחרי הלידה. כדי להתאים את עצמו למציאות החדשה, המלון החל להגיש את הארוחות ברום סרוויס.
עם כפפות, מסכות ומגשי אוכל מנוילנים, נראה היה שזה לא הבייבי ליס שהכרנו. אבל למרות המגבלות, זרם היולדות לא פסק. הן הביעו אמון ביכולת של הצוות ליצור עבורן אי של שפיות במציאות מטורפת.
האורחות לא ידעו שמי שעושה להן צ'ק-אין בקבלה היא לא אחרת מאשר מנכ"לית המלון. "לבי יצא אליהן", אומרת נטלי הורביץ. "בלי הסבתא, בלי האחות, בלי החברות, הן הרגישו פשוט בודדות. רציתי למלא קצת את החלל שנוצר, להיות קצת חברה, קצת אמא. העניין של אחווה נשית קיבל משנה תוקף בתקופת הקורונה. התמלאנו בתחושה של סולידריות, רצינו – יותר מאי פעם – להיות אחת בשביל השנייה. התחברתי איתן. הענקתי להן טיפים מהניסיון שלי. אחרי הכל, אני לא רק האמא של המלון הזה כבר 15 שנים, אני גם אמא בעצמי לשלוש בנות".
אם יש זיכרון שגלי בז'ה, סגנית מנהלת בייבי ליס, תיקח איתה מימי הקורונה, זו הכרת התודה של האורחות. "למרות שהיו לי ארבעה בנים בבית, הייתי מגיעה לעבודה עם שמחה בלב וחיוך רחב. הרגשתי שליחות".

מה נתן לך את המוטיבציה הגבוהה?

"שאבתי סיפוק מזה שבתקופה מתוחה אני זוכה להקל ולהרגיע אימהות טריות.
נכון, אלה היו ימים קשוחים והחדשות שטפטפו כל הזמן הגבירו את החרדה. אבל נפל בחלקי להיות בעלת יכולת לעשות משהו: להרגיע את החרדה, לייצר מקום שפוי, שיש בו שמחת חיים, תקווה ואופטימיות".
חלק גדול מהעבודה של גלי התרכז במתן מענה לשאלות טלפוניות. "הרבה אורחות התלבטו אם לממש את ההזמנה או לעבור מבית החולים הביתה. הן רצו לדעת באילו צעדי זהירות אנחנו נוקטים בימים אלה ואיך נראית אירוח במלון בוטיק כמו שלנו, כשהוא תחת מגבלות חמורות. הזדהיתי איתן. כל אמא רוצה לגונן על הילד שלה, ועל אחת כמה וכמה שהוא תינוק בן יומו. ברור שהן ירצו לוודא שאנחנו עושות הכל, אבל ממש הכל, כדי שהשהות שלהן כאן תהיה מוגנת ובטוחה. הן הגיעו לכאן עם מבט של חשש בעיניים, וזמן קצר אחרי הקליטה התחלתי להרגיש איך החרדה מתפוגגת והן הופכות ליותר נינוחות. בסופו של דבר, אלה שבחרו להגיע הרגישו שהן עשו את הדבר הנכון, והמילים החמות שהן אמרו לנו בצ'ק אאוט עשו לי טוב על הלב".

גם בימים אלה, כאשר נדמה שהקורונה נסוגה, ההקפדה על הנהלים, שתפקידם לשמור את המתחם סטרילי ככל האפשר, עדיין בתוקף.
אז איך שומרים על האורחות בימי קורונה? למידע המלא לחצי כאן.

בבלוג של בייבי ליס תוכלי למצוא כתבות שבדיוק מעניינות אותך, אמא חדשה ומהממת!
אינסטגרם
Instagram has returned invalid data.
המומחים שלנו מדברים
Play Video Play Video Play Video