כשהדולה וצלמת הלידה שלך היא אותה אישה

13 דצמבר, 2021

הבחירה המקצועית של שני מתוק משלבת את אהבתה ללידה: החל מליווי ההיריון ועד לתיעוד שלו במצלמה. ראינו אותה מצלמת ב"בייבי ליס" – והתאהבנו ברעיון שהדולה היא גם הצלמת.

שני מתוק היא דולה, צלמת לידה ומדריכת הכנה ללידה. נתקלנו בה בעת שליוותה אורחת במלון ותיעדה אותה אוחזת בחיקה את התינוק, שעות בודדות אחרי שנפגשו בחדר הלידה, שם היא ליוותה ותיעדה את סיפור הלידה המיוחד שלהם. התפקיד שלה בהגעת הבייבי לעולם ייחודי בשל העובדה שהיא ממלאת תפקידים שבדרך כלל מתחלקים בין מספר נשות מקצוע.

מתוק הייתה גם חלק מתהליך הלידה של מנחת הטלוויזיה נועה רוזין, שילדה בליס ועברה משם לאגור כוחות ב"בייבי ליס".

כשהיא מקליקה על המצלמה ב"בייבי ליס", מתוק מתעדת את היולדות ברגעים אינטימיים ומרגשים, כשהן נינוחות ומחויכות, עוטפות באהבתן את הרך הנולד.

לפעמים, בחדר המלון, היא גם פוגשת את הילדים הגדולים יותר, ובמקרה הזה את האחות הגדולה, שגם את הלידה שלה מתוק ליוותה ותיעדה – ואז התמונה המשפחתית מחממת הלב שנוצרת סוגרת את המעגל, שהתחיל אי שם בתחילת ההיריון.

מתוק, בת 35, גרה בגדרה עם בן זוגה ושני ילדיהם. היא מגדירה את עצמה ג'אנקית של לידות.

"אני פשוט מאוהבת בלידות", מעידה מתוק על עצמה. "עבור אישה, יום הלידה הוא אחד הימים העוצמתיים בחייה. יש בלידה כוח עצום, יופי אמיתי ואהבה כנה. זה מה שהופך את הלידה לרגע שלחלוטין שווה לתעד".

מה היית קודם: דולה או צלמת?

"אני חושבת שהיופי הוא שזה התחיל כשילוב.

למדתי חינוך ואמנות מדיה דיגיטלית בתואר הראשון. בתחילת דרכי הייתי מורה, ותמיד קיוויתי לעשות אמנות. אף פעם לא חשבתי שהצילום יהיה חלק כל כך משמעותי בחיי.

כשגרנו בארה״ב והיינו בתהליכי פוריות ארוכים, לבד, בארץ זרה עם עננה של בושה והסתרה, של החלק הזה בנו שלא ״עובד״, הצילום היה כלי מאוד משמעותי בתהליך. בהתמודדות היומיומית, במבט על הגוף והנפש הפצועה, ובהמשך בלידה שגם הייתה חוויה לא פשוטה.

ההבנה הזאת שהלידה היא חוויה כל כך עוצמתית וחד פעמית, שהזיכרון שלה מלווה אותנו כל החיים ונשמר בכל תא בגופנו. הוא שהוביל אותי בתחושת שליחות ללוות ולתעד את אותם רגעים גדושים וקסומים שבלידה".

איך את יודעת מה לצלם ומה לצנזר?

"כדולה וצלמת לידה אני מכירה את מרחבי הלידה מקרוב, הצילום הוא חלק מהמסע המשותף שלי עם היולדת והמלווה שלה. הוא מסע של אמון הדדי שמאפשר לה לסמוך עלי ולהרגיש נינוחה להגיד לי כל מה שהיא מרגישה. אני מגיעה לחדר הלידה עם המון כבוד וענווה כלפי היולדת, התהליך והמקום, ואיתם אני יכולה לתעד באופן נקי וגם אמנותי את כל חלקי הלידה ללא צורך בצנזורה אך עם המון רגישות לסיטואציה ולאנשים שבתוכה.

האם זוגות מתנהגים בצורה שונה בנוכחות המצלמה?

" לא. בהתחלה כשהמצלמה יוצאת היא לפעמים מעלה חיוך, אך כמה רגעים אחר כך מגיע ציר ותשומת הלב מופנית בדיוק לאן שהיא צריכה ללכת.

האם הלידות שלך עצמך שינו את חייך?

" לחלוטין, אני לגמרי חושבת שהחיים של כולנו מתחלקים לרגע שלפני הלידה ולרגע שאחרי. הרגע הזה שייך לכל יולדת. הלידות שלי לימדו אותי שזה רגע שצריך להיערך אליו, כדי באמת להבין לקראת מה אני הולכת ומה הזכויות שלי, מה האפשרויות שלי, ומה הכי נכון בשבילי.

האם יש בך תחושה של שליחות?

" בטח! הלידות שלי לימדו אותי שיעור בעוצמה נשית ואימהית. בזכות הלידות למדתי המון על מורכבות ההיריון והלידה, על מאגרי הכוח שהיו בי ולא ידעתי, על חשיבות האמונה וההקשבה לגוף.

הלידות שלי לימדו אותי להעריך את החיים, ולנצור את הרגעים החשובים.

תחושת השליחות הזו מלווה אותי בכל מסע עם יולדת מתוכו היא מתגלה על כל כוחותיה.

מי צילם את הלידות שלך?

" בלידה הראשונה לאחר שתיעדתי את כל תהליך הכניסה להריון היה לי ברור שאני רוצה צלמת בלידה. באותו זמן עוד לא נחשפתי לשילוב שבין דולה לצלמת לידה ולבסוף בחרתי בתמיכה של דולה שמאוד התחברנו אליה. לצערי, צלמת היא לא ולכן זכיתי רק לכמה תמונות מאוד מטושטשות בעיקר של הגרביים שלי. 🙂

בלידה של עומר, שהייתה בארץ , הייתה איתי גם דולה וגם צלמת לידה. זה הרגיש יותר מידי אנשים באותו רגע אבל אני שמחה שזכיתי לתיעוד הזה שעוזר לי להתבונן בכוחות שבי ומדייק אותי כל פעם מחדש.

למה שהמלווה לא יצלם את הלידה, במקום לקחת צלמת כמוך?

" צילום בחלל הלידה הוא צילום מאוד מורכב. צריך לדעת להתמודד עם תנאי תאורה מאתגרים, להרגיש בנוח לצלם בתוך מרחב הלידה, לצלם רגע מהיר וחד פעמי בתנאי מיקום מאתגרים, זה מצריך ציוד מתאים וניסיון, לתפוס את כל הרגעים הראשונים והמרגשים בצורה אמנותית ושלא נשכח כשהוא בתוכם. הרגע הזה מלחיץ ומרגש גם עבור המלווה שלך שדואג לשלומך, ורק רוצה להיות איתך ולהחזיק את ידיך, לא נרצה להעמיס עליו תפקידים נוספים כמו צילום הלידה.

כשאת גם דולה וגם צלמת בו זמנית, איך את יודעת מה לעשות קודם: לצלם או לתמוך ביולדת?

"זו שאלה מצוינת, שאני נשאלת לעיתים תכופות. אני חושבת שזו מהות העבודה שלי, לדעת מתי אני נחוצה Hands On עם המגע הנכון עבור היולדת ומתי התמיכה שלי ניתנת בדרכים אחרות ובהם אני יכולה לקחת צעד אחורה ולתעד את הרגע. אני קודם כל שם בשביל היולדת בכל דרך שהיא זקוקה לי, הצילום הוא ערך מוסף שאני מצליחה להביא במידה המתאימה לה וללידה שלה.

מהו הערך המוסף של דולה בחדר הלידה?

"נעשו מחקרים רבים שמעידים שתמיכה מקצועית רציפה של דולה לאורך הלידה מגדילה את הסיכויים ללידה ספונטנית, מפחיתה את השימוש בהתערבויות. ליווי של דולה מפחית ניתוחים קיסריים, לידות מכשירניות, לידות קצרות יותר ושביעות רצון גבוהה של היולדת, שזו חוויית הלידה איתה היא נשארת.

במה שונה המיומנות של צילום לידה מצילום היריון?

" צילום לידה, בשונה מצילומי הריון או משפחה, הוא תהליך. אנחנו נפגשות ומכירות לפני הלידה יחד עם המלווה שלך בלידה. אני לומדת להכיר אותך, את הדברים שחשובים לך, מה מרגש אותך, מה מצחיק אותך, וביחד אנחנו יוצאים למסע. אני נמצאת בכוננות לקראת הלידה שלך בשבועות שקודמים לה, מוכנה לקראתה בכל רגע נתון 24/7.

מה הטיפ שלך לבחירת הלידה "הנכונה"?

" אין דבר כזה לידה נכונה, כל לידה היא לידה בדיוק כפי שהיא בין אם היא ואגינלית או קיסרית, ארוכה או קצרה, עם אפידורל או בלי.

הטיפ שלי הוא הבחירה.

לבחור להבין את התהליך שאת עומדת לחוות, להכיר את האפשרויות שלך בתוך התהליך, להתבונן בגופך המשתנה ללמוד מה נעים לו ומה לא ולדעת שיש לך את הזכות לחוות את הלידה בדרך שהכי נכונה לך.

אני מאחלת לכל היולדות חוויית לידה טובה ומעצימה מלאה בבחירה".

בבלוג של בייבי ליס תוכלי למצוא כתבות שבדיוק מעניינות אותך, אמא חדשה ומהממת!
אינסטגרם
Instagram did not return a 200.
המומחים שלנו מדברים
Play Video Play Video Play Video